hava 16° Çoğunlukla Bulutlu
Google News

Zafer Partili Bayır: Miçotakis ile yapılan toplantıda Türkiye Filistin ve Hamas kadar yer almadı.

Son Güncelleme :

15 Mayıs 2024 - 23:28

/ 0 views kez okundu.
Zafer Partili Bayır: Miçotakis ile yapılan toplantıda Türkiye Filistin ve Hamas kadar yer almadı.
fikret

Zafer Partisi Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fikret Bayır, partimizin son Türk-Yunan zirvesi konusundaki görüşlerini açıkladı. Bayır, “Bu gayretler ile AKP hem kendini hem de aziz milletimizi bizi kandırıyor, zira ortada elle tutulur gözle görülür bir iyileşme veya sonuç yok. Yani Yunan işgal etmeye AKP toplantı yapmaya devam ediyor. ” dedi.

Zafer Partisi Milli Güvenlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fikret Bayır,’ın açıklamaları şu şekilde:“Yunanistan başbakanı Miçotakis’in 13 Mayıs tarihli ziyareti konusunda görüşlerimizi açıklayacağım Dün heyetler arası görüşme ve liderlerin görüşmesinin ardından ortak bir basın açıklaması yapıldı ve toplantıların gayet verimli olduğu açıklandı. Gelin şimdi Detaylara bakalım ve toplantılar ne kadar verimliydi birlikte inceleyelim.
Dünkü basın açıklamasında Ege sorunlarına ilişkin bir not göremedim. Yunanistan 1960’lardan beri Doğu Ege Adaları ve 12 Adaları Lozan ve 1947 Paris antlaşmalarının hilafına silahlandırıyor ve askeri garnizonlar kuruyor. ancak dün bu konunun bahsi bile geçmedi. Yunanistan ayeti kendisine devredilmemiş ve Anadolu’nun hemen yanı başındaki adacık ve formasyonların 2’sini AKP döneminde işgal etti ama dün Erdoğan’ın buna itiraz ettiğini duymadık. Uçuş malumat bölgesi yani fır hattı veya arama kurtarma bölgesi sorunları da gündemde yoktu. Dün karasuları sorunu veya Mavi Vatan konusunun da konuşulduğunu duymadık. Ege ve Akdeniz’de Mavi Vatanın hudutlarını belirleyen Münhasır Ekonomik Bölge ve buna bağlı Deniz yetki alanı ile hak ve menfaatlerimiz de galiba masada yoktu,
Kıbrıs konusu başlı başına bir ana mesele ama gelin görün ki sanki her şey çözülmüş gibi bir hava vardı, kısa bir temenni ile konu geçiştirildi. 12 Adalarda yaşayan 6.000 Türk nüfus da Konu olmadı. Dün Yunanistan Lozan antlaşmasında bahsi geçmediği için bu soydaşlarımızı yok sayıyor. Bu arada Batı Trakya’daki Türk soydaşlarımız konusu gündeme alınmış ama Yunan Başbakanı gözümüzün içine baka Türk demedi ve Müslüman azınlık diyerek geçiştirdi ama hak ettiği cevap verilmedi.

Değerli yurttaşlarımız;
Yunanistan ile Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması’ndan bu yana bölgede çok ağır ikili sorunlar var bu sorunların temelinde Yunan Megali iİeası ve buna bağlı yayılmacılık ve fırsatçılık yatıyor. Bir yanda diplomasi forumlarında sahte iyimser ve yumuşama havası, diğer yanda yan saldırganlığı tüm gerçekliğiyle önümüzde duruyor. İşte işgal edilen 22 adacık. işte askeri garnizon kurulup silahlandırılan Doğu Ege Adaları ve 12 Adalar. AKP hükümetleri 22 yıllık iktidarında bir yanda güven arttırıcı tedbirler konusunda görüşmeler yapıyor diğer yandan sayısı 60 civarında olan istikşafî görüşmelere devam ediyor. Bu gayretler ile AKP hem kendini hem de aziz milletimizi bizi kandırıyor, zira ortada elle tutulur gözle görülür bir iyileşme veya sonuç yok. Yani Yunan işgal etmeye AKP toplantı yapmaya devam ediyor.

Bu toplantılarda adaların silahlandırılmasına, Batı Trakya’daki Türk kardeşlerimize yapılan baskı ve asimilasyona, 12 Adalarda hakları yok sayılan Türklere itiraz etmeyen, Mavi Vatanı,  Münhasır Ekonomik Bölgeyi gündemine almayan Erdoğan’ın toplantının önemli bir bölümünü İsrail ve Hamas’a ayırdığını gördük Dün ulusal konulara itiraz etmeyen Erdoğan Hamas terör örgütü değildir diyerek Miçotakis’e efelendi dün. Sonra da verimli oldu diyor toplantı için. Dünkü görüşmeler Hamas için verimli oldu mu bilinmez ama Yunanistan’ın neden olduğu sorunlar konusunun sadece dünkü toplantı değil aslında yeterli ilgi ve gayreti görmediği kesin. En azından Hamas kadar önem ve öncelik göremediği de ortada.

AKP diğer konular gibi dış politika ve güvenlik konularında da adeta devlet aklını köreltiyor. Biz Zafer Partisi olarak kenevir politikası ile ABD’ye kafa tutan ardından Kıbrıs Barış Harekatı’nı yapan, Harekât sonrası kısa sürede ABD ambargosunu kaldırtan, gerektiğinde Kardak’a askeri müdahale yapan devlet aklını biliyor ve onu temsil ediyoruz. AKP’nin teslimiyetçi ve aciz dış politikası yerine Aziz milletimizin hak ve menfaatlerini ve hukukunu savunmaya hazırız. Zafer Partisi sadece sığınmacı ve kaçakları göndermeyecek Yunan’a karşı aciz ve teslimiyetçi tutuma bir son verecek ve devlet aklını yeniden hakim kılacaktır.”

Türkçü Haber

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.