Yeni trend soğuk ülkeler! Küresel ısınma tercihleri değiştirdi

Küresel ısınmayla birlikte “Çöl sıcakları” artık neredeyse yeni normal haline geldi. Bu durum turizm trendlerinde de değişikliğe yol açtı. Son yıllarda daha serin yaz tatilleri için birçok turist Kuzey ülkelerini..

Yayınlanma: Güncelleme: 3 views

Yeni trend soğuk ülkeler! Küresel ısınma tercihleri değiştirdi

Küresel ısınmayla birlikte “Çöl sıcakları” artık neredeyse yeni normal haline geldi. Bu durum turizm trendlerinde de değişikliğe yol açtı. Son yıllarda daha serin yaz tatilleri için birçok turist Kuzey ülkelerini tercih ediyor.

lywMVRq uEWnU oIn bTWw
Küresel ısınma, son yıllarda turizm alışkanlıklarında da değişime yol açtı. Giderek artan sayıda turist, güney Avrupa sıcaklarından kaçıp, daha serin tatiller için kuzey ülkelerine gitmeye başladı.
c6QQJ4Tt9EaKuqV38g 2Rg
Resmi istatistiklere göre, 2023’te turist sayısı Norveç’te yüzde 22, İsveç’teyse yüzde 11 arttı. Turizm şirketlerine göre bunun nedenlerinden biri de, artan sıcaklıklar. Almanya’da yapılan bir anket, beş kişiden ikisinin güney Avrupa’nın sıcağı nedeniyle seyahat alışkanlıklarını değiştirmeyi, farklı mevsimleri veya daha serin yerleri tercih etmeyi planladığını ortaya çıkardı.
Kimileri için kalabalık Akdeniz sahilleri, orman yangınlarına neden olan sıcak hava dalgaları geride kaldı.
Yeni trendde, kuzey ülkelerindeki göller ve fiyortlarda yüzmenin yanı sıra dağ yürüyüşleri ön planda.
Birleşmiş Milletler iklim uzmanlarına göre, aşırı sıcak olaylarının sıklığı ve yoğunluğu 1950’den bu yana artış gösteriyor.
Üstelik küresel ısınmayla birlikte de bu durum devam edecek.
Rt8h2KXGIEeWuvPesSwDFw
Uzmanlar 2050 yılına gelindiğinde, Avrupa nüfusunun yarısının yaz aylarında yüksek riskli sıcaklıkla karşı karşıya kalacağını, bunun da sıcağa bağlı ölümleri iki veya üç katına çıkarabileceğini belirtiyor.
SFR6UlbP9Uq83C0E9HInAQ
B7M0ntdFIkyc8 BU dXTnw
RJ vnYab3Ee7ghOZstVrGg

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.