Türksat 6A uzaya fırlatıldı: İlk sinyal alındı

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, uzaya fırlatıldı. Fırlatmanın 67. dakikasında uydudan ilk sinyal alındı.15 yıl boyunca aktif kullanılması planlanan Türksat 6A, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın..

Yayınlanma: Güncelleme: 3 views

Türksat 6A uzaya fırlatıldı: İlk sinyal alındı

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, uzaya fırlatıldı. Fırlatmanın 67. dakikasında uydudan ilk sinyal alındı.15 yıl boyunca aktif kullanılması planlanan Türksat 6A, Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın da kapsama alanına girecek ve 5 milyar insana hizmet verebilecek. Yüzde 80 yerlilik oranıyla geliştirilen uydunun toplam 84 parçasını Türkiye üretti.

9IQKc5jo20W0iRaFqEt 7Q
TÜRKSAT 6A için beklenen gün geldi. Türk mühendisleri tarafında yerli imkanlar ile üretilen Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan SpaceX’e ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldıyörüngesine doğru yola çıktı.
YXlb1M LhE2v5LYyqdurQA
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu  Türksat 6A uydusundan ilk sinyali aldıklarını duyurdu.
Uraloğlu, “Ve uydumuzdan ilk sinyali planlanan şekilde 67. dakikada başarıyla aldık!”
Uydudan ilk sinyalin alınması, fırlatma ve uydunun roketten ayrılma sürecinin başarıyla tamamlandığı anlamına geliyor.
s5ajsLiIHEGP9jDmyWdw4A
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da düzenlenen fırlatma törenine bir video mesaj gönderdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün ülkemiz ve milletimiz açısından yeni bir gurur vesilesine daha hep beraber şahitlik ediyoruz.
Yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı az önce uzaya fırlattık.
Ülkemizin uzaydaki istikbali için büyük önem taşıyan 6A projesindeki alt sistemlerin uydu yer istasyonu ve yazılımların yüzde 81’den fazlasını milli imkanlarla Türkiye olarak kendimiz ürettik.
2.5 sene önce uzaya fırlattığımız 5B uydumuzda olduğu gibi 6A da SpaceX firmasının Falcon 9 roketini tercih ettik.
Sayın Elon Musk ve SpaceX firmasıyla çeşitli alanlarda tesis ettiğimiz işbirliğinin güçlenmesinden memnuniyet duyuyoruz.
TÜRKSAT 6A ile uydu üretiminde yeni safhaya geçtik. Yerli, milli haberleşme uydumuz 6A mevcut uyduların yedeklenmesini sağlayacak ve kapasiteyi artıracaktır.
Türksat 6A’nın hizmete girmesiyle Türkiye haberleşme uydusu üretebilen bir ülke konumuna yükselecek.” dedi.
A 3DO2Sc7UGwa9A0rmAqAw
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TÜRKSAT 6A fırlatma töreninde konuştu.Yılmaz, “Tarihi bir güne daha şahitlik ediyoruz. Savunma ve uzay çalışmalarında yapılan bu hamleler sadece güvenliğimizi artırmakla kalmıyor, daha yüksek katma değerli bir ekonomi oluşturmamıza katkıda bulunuyor. TÜRKSAT 6A projemiz ile katma değeri yüksek, bilime dayalı bir ekonomi oluşturma amacımızın bir parçasıdır. Mili uzay programımızı adım adım hayata geçiriyoruz.” ifadelerini kullandı.
F7FN3FZ8mkWdgeUwNYwXNw
Türksat 6A, hava koşulları nedeniyle gecikmeli olarak uzaya gönderildi.
SpaceX’in sosyal medya hesabı X’ten yapılan açıklamada, daha önce Türkiye saatiyle 00.20 olarak duyurulan fırlatma saatinin 02.30’a ertelendiği duyurulmuştu.
AvMm9 E5CUqaRcdpI rkjw
Bakan Uraloğlu, X sosyal medya hesabından Türksat 6A’nın fırlatma hazırlıklarına ilişkin paylaşımda bulundu.Uraloğlu, “İlk yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A kapsülün içine yerleştirildi. SpaceX’in Falcon 9 Roketi ile uzay yolculuğu başlıyor.” ifadelerini kullandı.
vgvvvw UF0aWF2wQR DFCQ
Türk mühendisleri tarafından üretilen Türksat 6A uydusunun bu gece Türkiye saatiyle 02.30’da ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonu’ndan uzaya fırlatılması planlanıyor.
bf4jGWGXM0u6qf1cQ5sK A
Türksat 6A’nın roketten ayrılmasından sonra yaklaşık 70. dakikada geçici yörüngesine ulaşması bekleniyor.Fırlatma işlemini SpaceX firması Falcon 9 Roketi ile gerçekleştiriyor.Uydu, TV yayıncılığı başta olmak üzere haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanı ile Türkiye’nin uydu haberleşme ihtiyaçları karşılayabilecek.
U3earWvj0U szyInN C5tw
15 yıl boyunca aktif kullanılması planlanan uydu yörüngesine ulaştıktan sonra Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya’nın da kapsama alanına girecek ve 5 milyar insana hizmet verebilecek.Yüzde 80 yerlilik oranıyla geliştirilen uydunun toplam 84 parçasını Türkiye üretti.
ZcHmrtqQwEGgO3IkJNhgNA
v81qKHcZykOaf94Hrf68 w

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.