Türkiye’de yetişiyor, 5 ülkeye gönderiliyor! Kilosu 400 TL’den satılıyor, hasadı başladı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaban mersini hasadı başladı. Bin 200 rakımda yetişen ve kilosu 400 TL’den satılan yaban mersini 5 ülkeye de ihraç ediliyor. İlçede ilk olarak 10 yıl önce Tuzla..

Yayınlanma: Güncelleme: 1 views

Türkiye'de yetişiyor, 5 ülkeye gönderiliyor! Kilosu 400 TL'den satılıyor, hasadı başladı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde yaban mersini hasadı başladı. Bin 200 rakımda yetişen ve kilosu 400 TL’den satılan yaban mersini 5 ülkeye de ihraç ediliyor.

76ORtvduaE2IxciOLDR uw
İlçede ilk olarak 10 yıl önce Tuzla Mahallesinde deneme ekimi yapılarak başlanan yaban mersini üretiminde hasat dönemi başladı.
uDNGIJ cY0Gr nTNq9ctQg
Tuzla Mahallesi’ndeki yaban mersini hasadına İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik de katıldı.
Çelik, Yaban mersini üretimi, çiftçilerimiz adına önemli bir gelir kaynağı oldu. 10 senelik bir geçmişi var. Yaban mersini bu toprakları sevdi. Rakım olarak, toprak olarak, verim olarak, her anlamda çok uygun bir bölge. Çünkü yaban mersini toprak ayıran bir ürün.
qVmQwbJCiEmWNbOL gawng
Bulunduğumuz yer şu an 1200 rakım, ileride 1300 rakımda da üretim yapılıyor. Bu mahallemizde yaklaşık 1000 dönüm alanda üretim yapılıyor.
yWSV6XbLOk gkoNWp dNjg
Buradan da 100 ton civarında bir ürün elde ediliyor. Bahçeler genç, fakat yeni ekimler var. Yakında 2000 dekara kadar çıkacağımızı hesaplıyoruz.
52NqELDD0iZpajpjBSAwg
Dolayısıyla da 2000 ton civarında bir üretim olacağını düşünüyoruz. Bunun yanı sıra çevre köylerimizde de yaban Mersin’i üretimi yapmaya başlayan çiftçilerimiz de var. Umarım oralarda da verim alırız. Yaban mersininin en çok sevdiği şey yüksek rakım ve toprağın PH’ını ayırıyor dedi.
8TgpOmAyBUadptZLrDl4zA
Kilosu 400 TL’den alıcı bulan yaban mersininin 5 ülkeye de ihraç edildiğini söyleyen Çelik, Fiyat olarak da bugün 400 TL civarında kendine alıcı buluyor.
vcYd
Bunlar ilk hasatlar olduğu için şu an ufakları toplanıyor. Daha iri olanlar toplanmaya başladığında, 500 TL civarında çıkacağını biliyoruz. Yaban mersinimiz iç piyasanın yanında bir de ihracata da giriyor.
EBn38wVuNUGRb4DKkGjQ3Q
Arabistan’a, Kazakistan’a, Singapur’a, Çekya’ya, Dubai’ye gidiyor ve birçok yerden de talep mevcut. Kalp hastalıklarına, damar hastalıklarına, şeker hastalıklarına ve kanser olarak adlandırdığımız kötü hastalıklara faydası olduğunu da birçok doktordan dinliyoruz diye konuştu.

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.