Tarihi surlara çivi çaktılar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Tarihi Diyarbakır Surları tahrip edildi. Afiş ve poster asmak için surlara çiviler çakılıp direkler monte edildi. Tarihi surlara zarar verenlerin cezalandırılması isteniyor. UNESCO tarafından 2015’te..

Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

Tarihi surlara çivi çaktılar

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Tarihi Diyarbakır Surları tahrip edildi. Afiş ve poster asmak için surlara çiviler çakılıp direkler monte edildi. Tarihi surlara zarar verenlerin cezalandırılması isteniyor.

UNESCO tarafından 2015’te Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınan, görünümü kalkan balığı şeklinde olan, Çin Seddi’nden sonra en uzun sur olma özelliğini taşıyan 5 bin 799 metre uzunluğundaki Diyarbakır Surları’na, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce çiviler çakıldı.
fMy0u3 0ak2581HfHKHeNg
O çivilere de direkler monte edildi. Daha önce de pankart, poster ve afiş asmak için tarihi surlara çiviler çakılırken kültür mirasına yönelik tahribat tepkilere neden oldu.
BbZNxVgwxE R7BP0dMYTMA
Kentin değerlerine sahip çıkılması gerektiğini belirten Diyarbakır Kültür, Turizm ve Musiki Derneği Başkanı Kenan Aksu, “Bir hazinenin üzerinde oturuyoruz. Diyarbakır’ın her tarafı; tarihi eser, kültür mirası. Bunun kıymetini bilmiyoruz. Maalesef Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren surlarımız, Hevsel Bahçeleri şu anda sahipsiz. Daha önce de sahipsizdi. Bunların üzerine çivi çakmak, afiş asmak veya herhangi bir yazı yazmak gerçekten büyük bir suçtur. Hem memleket için hem de ‘Dünya Kültür Mirası’ olduğu için suçtur ve yapılmaması lazım.” dedi.
Diyarbakır surlarına zarar verenlerin tespit edilerek cezai işlem uygulanması gerektiğini ifade eden Aksu, “Bununla ilgili kurumların ehemmiyet göstermesi gerekiyor. Çünkü öyle bir hazinenin üzerinde oturuyoruz ki dünyada böyle bir hazine olsa, inanın 5 değil; 10 milyon turist gelir. Bu hazinenin kıymetini bilmiyoruz. Vatandaşın da nerede yaşadığını, bu mirasın kıymetinin ne olduğunu bilmesi lazım. Bununla ilgili kurumların da bu konuda hassasiyet göstermesi lazım. Diyarbakırlılar olarak, Diyarbakır halkı olarak, kültür miraslarına sahip çıkmamız lazım. Bunları yapmasınlar.” diye konuştu.
Diyarbakır Surları’nın eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül döneminde Cumhurbaşkanlığı himayesinde olduğunu ifade eden Aksu, şöyle konuştu:”33 medeniyete başkentlik etmiş bir şehir olan, kültür ve tarihin başkenti olan Diyarbakır’daki surlarda bu medeniyetlerin hepsinin izi var ki; adı ‘Sırlarını surlarına fısıldayan şehir olarak’ geçer. Diyarbakır Surları daha önce, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül zamanında, Cumhurbaşkanlığı koruması altına alınmıştı. Bir dünya mirası olan surların, dünyanın en önemli mirasının, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından da koruma altına alınmasını talep ediyoruz. İlgi gösterilmesi için bunun yapılmasını istiyoruz.”
6aff
64 auTKcZEqFOEgBrwgIYQ
qdqJqnyEJ0m20dMAKl7jsw

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.