hava Çoğunlukla Bulutlu
Google News
Ercan KANDEMİR

Müşteri onayı olmadan banka hesabı açılamayacak

Son Güncelleme :

23 Ocak 2024 - 9:02

/ 0 views kez okundu.
Müşteri onayı olmadan banka hesabı açılamayacak

Müşteri onayı olmadan banka hesabı açılamayacak

Mevduat ve katılım bankaları, kanıtlanabilir onay veya talep olmaksızın kişiler adına kredili hesap dahil herhangi bir hesap açamayacak. Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre, bankalar kredili hesabın limitini artıramayacak ve kredili hesaptan herhangi bir tahsilat yapamayacak.

Bankalar, kendi kendilerine herhangi bir hesap açamayacaklar.

Mevduat ve katılım fonunun kabulüne, çekilmesine ve zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklara ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelikte düzenlemeler yapan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) yönetmeliği Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Düzenlemeye göre, mevduat ve katılım bankaları, kanıtlanabilir onay veya talep olmaksızın kişiler adına kredili hesap dahil herhangi bir hesap açamayacak. Kredili hesabın limitini artıramayacak ve kredili hesaptan herhangi bir tahsilat yapamayacak.

HESAP SAHİBİ BİLGİLENDİRİLECEK

Kredili hesap limitlerinin azaltılması durumunda hesap sahibi bilgilendirilecek. Yenilenen hesaplar, bu fıkra kapsamında hesap açılışı sayılmayacak.

Yönetmelikle, yönetmeliğin “mevduat ve fon kabulü” başlıklı 4. maddesi ile “katılım fonlarına ilişkin genel koşullar” başlıklı 6. maddesinde yer alan “kar ve zarara” ibareleri “kara şeklinde değiştirildi. Düzenlemeye göre, kar zarar ortaklığı sözleşmesi ve yatırım vekaleti sözleşmesine dayalı olarak açılan katılma hesaplarının işletilmesinde, her sözleşme türünün kendi altında ayrı havuzlar oluşturulabilecek ve bu havuzlar kendi içinde birleştirilebilecek.

KATILIM FONU HESAPLARI Katılım fonu hesapları üzerinde hesap sahibinin talep hakkı ve katılım bankasının ödeme yükümlülüğü; özel cari hesaplarda yatırılan tutar, katılma hesaplarında ise vade sonunda geçerli birim hesap değeri kadar olacak. Tahmini kar oranı belirlenerek yapılan yatırım vekâleti sözleşmesine dayalı katılma hesaplarında ise birim hesap değerinin, yatırılan tutar ve tahmini kar toplamı ile sınırlı olması öngörülüyor. Katılma hesaplarının işletilmesinden doğan kar veya zararın hesaplanmasında kullanılan ve yönetmelik ekinde yer alan Günlük Birim Değeri Hesaplama Tablosu yürürlükten kaldırıldı. Yönetmelikte yapılan düzenleme kapsamında ayrıca, BDDK, mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların hak sahiplerinin, başvuruda bulunmadıkları takdirde hesaplarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredileceği konusunda uyarma zorunluluğunda halen 250 TL ve üzeri olarak uygulanan sınırı, TMSF görüşü alınmak suretiyle değiştirmeye yetkili olacak.

Türkçü Haber

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURLARI

Dolar DOLAR

ALIŞ

31,3591

SATIŞ

31,3677

FARK

% 0.42
Dolar EURO

ALIŞ

34,0192

SATIŞ

34,0595

FARK

% 0.51
Dolar İNG. STERLİNİ

ALIŞ

39,7068

SATIŞ

39,7661

FARK

% 0.47
Dolar İSV. FRANGI

ALIŞ

35,4982

SATIŞ

35,5200

FARK

% 0.53
Dolar KAN. DOLARI

ALIŞ

23,1262

SATIŞ

23,1376

FARK

% 0.51
Dolar ÇEYREK ALTIN

ALIŞ

3.360,96

SATIŞ

3.435,11

FARK

% 2,34
Dolar GRAM ALTIN

ALIŞ

2.100,60

SATIŞ

2.100,98

FARK

% 2,34
Dolar BITCOIN

FİYAT

1.975.652

DEĞİŞİM

1.124

ÇOK KAZANANLAR

    ÇOK KAYBEDENLER

      İŞLEM GÖRENLER