Mersin’den dünyaya yayılıyor, sağım başladı! Kilosu bin TL, 1 kaşık yiyen doktor yüzü görmüyor

Türkiye’nin bal üretiminde önemli bir yere sahip Mersin’de iklim şartları nedeniyle bazen 3, bazen de 5 yılda bir hasadı yapılabilen ‘sedir balı’ bu sene arıcıların yüzünü güldürdü. Sağıma başlanılan sedir..

Yayınlanma: Güncelleme: 5 views

Mersin'den dünyaya yayılıyor, sağım başladı! Kilosu bin TL, 1 kaşık yiyen doktor yüzü görmüyor

Türkiye’nin bal üretiminde önemli bir yere sahip Mersin’de iklim şartları nedeniyle bazen 3, bazen de 5 yılda bir hasadı yapılabilen ‘sedir balı’ bu sene arıcıların yüzünü güldürdü. Sağıma başlanılan sedir balının kilogram fiyatının bin TL olduğu belirtildi.

0wQDjy6lvUqHmJg QF8JgQ
Türkiye’de arıcılıkta ilk 5’de yer alan Mersin’de baharla birlikte sıfır rakımda üretim yapan aracılar, artan sıcakla birlikte Toros dağlarındaki sedir ormanlarına çıktı
lD18U0MyEUmXAYP K4Ww A
Bin 800 rakımda milyonlarca arı, güneşin doğmasıyla birlikte kovanlarından çıkarak başladığı bal mesaisiyle petekleri doldurdu.
Bölgede 100 binden fazla kovan ile üretime geçen arıcılar, bazen 2, bazen 3 bazen de 5 yılda bir verim alınan sedir balının özel bir bal olduğunu kaydetti. Bu sene iklim şartları nedeniyle verimli bir hasat sezonuna girdiklerini belirten arıcılar, üreticilerin umutlandığını söyledi.
vpwb7bz5wUGjSdosBiqk w
Kilogram fiyatı bin TL civarında olan yüksek antioksidan kaynağı sedir balının TA değerinin 17 olduğu, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve doğal enerji verici olarak kabul edildiği ifade edildi. Sedir ormanlarındaki bal mesaisinin tamamlanmasının ardından arıların, bu kez Eğriçayır yaylasına götürüleceği aktarıldı.
gpz7ZqE7vE 1uhpvAgWhnw
Toroslar da sedir ormanlarında olduklarına dikkat çeken arıcı Celal Çay,” Bu ormanda sadece biz değil yüzlerce arıcı arkadaşımız var. Hep beraber sedir balı üretiyoruz. Lezzeti çok güzel. Aynı zaman da şifalı. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, karaciğere, akciğere destek olan bir bal. Faydalarının bilinmesiyle birlikte sedir balına talep artmaya başladı” dedi.
yno6wFRIJke6vne4MHXX7Q
Mersinli arıcılar olarak her yıl sedir balını üretmek istediklerini aktaran Çay,” Maalesef her yıl üretemiyoruz. 2-3 yılda bir mevsimi oluyor bu balın. Bu yılda o yıllardan biri. Bu yıl yüksek verim bekliyoruz” ifadelerini kullandı.
Geçen yıl Hollanda’dan talep geldiğini ancak ellerinde olmadığı için gönderemediklerine değinen Çay, “Bu yıl verimin iyi olmasıyla göndereceğiz. Önümüzdeki tek sıkıntı küresel iklim değişikliği nedeniyle bu bal eskisi kadar üretilemiyor. Bu yıl yeteri kadar üretebilirsek hem Ortadoğu’ya, hem Uzakdoğu’ya hem de Avrupa’ya göndereceğiz” şeklinde konuştu.
O3pWK2wFKkypXaUU59zWsg
Mersin Arıcılar Birliği Başkanı Adem Kurt ise ” Mersin Toroslar’da sedir ormanlarındayız. Burada 100 bin kovanla ciddi bir bal üretimi yapmaktayız. İklim değişikleri ve kuraklık nedeniyle arıcılarımız gerçekten zor bir dönemden geçiyordu sedir balı umut oldu.
30c12XLFgEyw8veW06IuqA
Sedir balı her yıl olmayan bir bal. Bazen 2,3 bazen de 5 yılda bir oluyor. Bu yıl o nadir yıllardan bir tanesi, verim çok yüksek. Buda arıcılarımız için umut kaynağı, üretim deposuna dönüşmüş durumda” diye konuştu.
RuGVafGMJUuj2 v8mantjQ
dlBK2AyPQ06aYeuQIWMeSA

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.