İstanbul, Trabzon ve Ankara’daki marketlere satılıyor! 3 yıl önce deneme amaçlı ekildi, şimdi köyün geçim kaynağı oldu

Bilecik’te 3 yıl önce kurak bir araziye deneme amaçlı ekilen maviyemişin (yaban mersini) hasadı yapılırken, 10 tonluk üretimle şimdi bir köyün geçim kaynağı oldu. Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Arpadere köyünde..

Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

İstanbul, Trabzon ve Ankara'daki marketlere satılıyor! 3 yıl önce deneme amaçlı ekildi, şimdi köyün geçim kaynağı oldu

Bilecik’te 3 yıl önce kurak bir araziye deneme amaçlı ekilen maviyemişin (yaban mersini) hasadı yapılırken, 10 tonluk üretimle şimdi bir köyün geçim kaynağı oldu.

w1PMAgFvA0uBTcaKWps1hA
Bilecik’in Pazaryeri ilçesine bağlı Arpadere köyünde 3 yıl önce atıl durumda olan 8 dekar araziye yüzde 50 hibe desteği ile “Maviyemiş Üretimini Yaygınlaştırma Projesi” kapsamında 15 bin adet maviyemiş fidanı dikildi.
wGHKP1H0UEOD64BtLN7j3g
Projesi kapsamında deneme amaçlı 8 dekar alanda dikimi gerçekleşen ‘Maviyemiş’in ilk hasadı gerçekleşti. Maviyemiş fidanı eken çiftçi Mehmet Demir ilk hasadını yaptı.
RE y65 R30yQkhv18 KXgQ
Pazaryeri ilçesinde kadınlar tarafından özveri ile toplanan maviyemiş yaban mersinlerini İstanbul, Trabzon ve Ankara’daki marketlere satılıyor.
h Juz8FL7kmWmmZBaBrGZQ
Öte yandan köy genelinde tarımsal üretimin artırılması için yapılan desteklerle her yıl ortalama 10 ton yaban mersini hasadı bekleniyor.
ZaoCXBX5bU YJOK6a7BPKA
Yaban mersini oldukça sağlıklı bir meyvedir ve birçok faydası vardır.
gLvmXKGbgEa VLFmQEza Q
İşte yaban mersininin bazı önemli faydaları:Yaban mersini, özellikle antosiyaninler olmak üzere yüksek düzeyde antioksidan içerir. Antioksidanlar vücudu serbest radikallere karşı korur ve hücresel hasarı önleyebilir.
QANYDYvgTEKy8yaBOoolOg
Yaban mersini, kalp sağlığı için faydalı olan flavonoidler, lifler ve potasyum gibi besinleri içerir. Bu özellikleri sayesinde kalp-damar sağlığını destekleyebilir.
nl vIGyyfkuDUwcd5kZPyA
C vitamini açısından zengin olan yaban mersini, bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilir.
cCLld0nBs0ySd9NsZkVmrg
Yaban mersini, göz sağlığı için önemli olan lutein ve zeaksantin gibi karotenoidler içerir. Bu bileşikler göz sağlığını koruyabilir ve yaşa bağlı görme sorunlarını azaltabilir.
HEmFkRsueEuE3rwstdVLKQ
Lif açısından zengin olan yaban mersini, sindirim sistemi sağlığını destekleyebilir, sindirim sorunlarını azaltabilir ve kabızlık gibi problemleri önleyebilir.
RRRXJjGr0uR6ArBpmqQwQ
Yaban mersini, vücuttaki inflamasyonu azaltabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.
os GkOXHZkq9roSMhKzOPA
Bazı araştırmalar, yaban mersininin kanser riskini azaltabileceğini göstermektedir. Bu etki, yüksek antioksidan içeriğiyle ilişkilendirilir.
Yaban mersini genellikle taze olarak tüketildiği gibi dondurulmuş, kurutulmuş veya suyu sıkılarak da tüketilebilir.
UfLKcek8
Ancak yüksek şeker içeriğine dikkat edilmesi gerekebilir, özellikle diyabet gibi metabolik durumu etkileyen hastalıkları olan kişiler için.

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.