hava 10° Orta
Google News

İsrail, soykırımı önleme kararına meydan okuyor

Son Güncelleme :

08 Şubat 2024 - 17:19

/ 0 views kez okundu.
İsrail, soykırımı önleme kararına meydan okuyor

İsrail, soykırımı önleme kararına meydan okuyor

Uluslararası Adalet Divanının (UAD), Güney Afrika’nın açtığı soykırım davasında İsrail’e karşı geçici tedbir kararı vermesinin üzerinden iki hafta geçti. İsrail, insani yardımlara engel olunmasından öldürme eylemlerine kadar soykırım kararlarına meydan okumaya devam ediyor.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Güney Afrika’nın açtığı soykırım davasında İsrail’in Gazze sakinlerine yönelik öldürme, saldırı ve yıkımla ilgili her türlü eylemden kaçınması ve soykırımı önlemek için tüm tedbirleri almasına hükmetti.
İsrail’in 1948 tarihli BM Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlaliyle ilgili olarak UAD, Tel Aviv yönetiminin Gazze’de Filistinlilerin ihtiyaç duyduğu insani yardımların acilen sağlamasını istedi.
UAD, bunun mümkün kılınması için İsrail’in acil ve etkili önlemler almasına hükmetti.
TgTmPpBBREaF54I20uSQfg
Gazze Şeridi’ni işgal eden İsrail ordusu, bölgeyi üçe bölmüş durumda.
Bölünen yerlerde İsrail ordusunun kontrol noktaları bulunuyor.
Bu noktalardan insani yardımlar dahil İsrail’in izni olmadan geçişlere müsaade edilmiyor.
İsrail, izni olmadan geçirilmek istenen her şeyi vurmakla tehdit ederken söz konusu izni alan BM’ye ait yardım ajansı UNRWA’ya ait Gazze Şeridi’nin kuzeyine gitmeyi bekleyen yardım konvoyuna dahi 5 Şubat’ta denizden ateş açtı.
v1 bpuXCnkqchCLgeHDclg
UAD’nin sivillere insani yardım ulaştırılması yönündeki açık hükmüne rağmen 26 Ocak’tan sonra Gazze Şeridi’ne giren yardım tırlarının sayısının azalması dikkat çekiyor.
UAD kararının alındığı 26 Ocak’tan önceki iki hafta boyunca Gazze’ye ortalama günde 156 yardım tırı girdi.
26 Ocak’tan sonraki 11 güne ilişkin verilere bakıldığında ise izin verilen yardım tırı sayısının günlük yalnızca 93 olduğu görülüyor.
Cj3QbOdUvEOVnRBu9LaB0w
Buna göre İsrail, UAD kararlarının ardından Gazze’ye insani yardım için girebilen tır sayısını yüzde 40 azalttı.
Bu nedenle Gazze Şeridi’nde temel ihtiyaç malzemelerinin yanı sıra ilaç ve sağlık malzemeleri krizi de en üst seviyeye çıktı.
İsrail’in 7 Ekim’de başlattığı saldırı öncesi ablukaya rağmen Gazze’ye giren günlük yardım tırı ortalaması 500 civarındaydı.
SzPBLkAPvU6QYwpHZnTJwA
BM Sözcüsü Stephane Dujarric, 5 Şubat’taki açıklamasında Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) ocak ayında Gazze’nin kuzeyi için planladığı yardım operasyonlarının 61’inden sadece 10’unu gerçekleştirebildiğini bildirdi.
Sözcü, hastane ve sağlık tesislerine yardım misyonlarının da İsrail güçleri tarafından çoğunlukla engellendiğini vurguladı.
BM, İsrail’in yoğun saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde 2,2 milyon kişinin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunuyor.
BM’ye göre Gazze’de 378 bin kişi “felaket” olarak adlandırılan 5. seviye, 939 bin kişi de “acil durum” olarak bilinen 4. seviye açlıkla karşı karşıya.
bPF FJ KGkCX4g1FgmXoCw
BM’nin en yüksek yargı organı UAD’nin hükümlerine rağmen Tel Aviv yönetimi, şu ana kadar kararlara uyduğunu gösteren herhangi bir adım atmadı.
Aslında Gazze’den gelen raporlar İsrail’in 26 Ocak’tan sonra dahi şiddeti her geçen gün artırdığını, sivilleri bombalamayı sürdürdüğünü ve insani yardımların birçoğunun girişini de engellediğini gösteriyor.
RMhzbUpRfkOrGNMRQc0jcw
Tel Aviv yönetimine bağlı güçler, UAD’nin tedbir kararları almasından bu yana Gazze Şeridi’nde yalnızca 13 gün içinde 1625 Filistinliyi öldürdü, en az 2 bin 660’ını da yaraladı.
Gazze Şeridi’ndeki hastanelerin birçoğunu bombalayan, işgal eden ve işlevsiz hale getiren İsrail bu eylemleri nedeniyle soykırım ve savaş suçlarıyla suçlanmasına rağmen UAD’nin kararından sonra da Gazze’deki Nasır Hastanesi dahil olmak üzere çok sayıda sağlık merkezini vurdu.
B09Byyr1LUuW INIWE47IQ
Yaklaşık 2,3 milyon kişinin yaşadığı Gazze Şeridi’nde yaklaşık 2 milyon Filistinli zorla yerinden edildi.
Yerinden edilenlerin büyük bir kısmı Gazze Şeridi’nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kentine sığındı.
İsrail saldırılarından önce yaklaşık 280 bin kişinin ikamet ettiği Refah’ın nüfusu bugün itibarıyla 4 kattan fazla artarak 1,2 milyonu aşmış durumda.
Yeterli konut olmaması nedeniyle bu Filistinlilerin büyük çoğunluğu derme çatma çadırlardan oluşan kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.
İsrail yönetimi ise Refah’a kara saldırıları başlatacağının sinyalini veriyor.
Ddvy2lRutEanv hHDbeDaw
İsrail’in saldırılarını yerinden edilen 2 milyon Filistinlinin yarısından fazlasının sığındığı ve Tel Aviv’in “güvenli alan” ilan ettiği güneydeki Refah kentine doğru genişlettiği görülüyor.
Hem Başbakan Binyamin Netanyahu hem Savunma Bakanı Yoav Gallant, geçen hafta Refah’a kara saldırısı niyetlerini açıktan duyurdu.
Refah, aylardır İsrail güçlerinin hava saldırılarına maruz kalıyor.
Ancak beklenen yeni kara saldırısı, Gazze Şeridi’nde yeni trajedilerin yaşanacağına ilişkin endişelere neden oluyor.

Türkçü Haber

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.