İran’da seçimin ikinci turu : Reformist Pezeşkiyan ile Muhafazâkar Celili yarışıyor

Bölgesel gerilimlerin ortasında seçime giden İran’da, ikinci tur için reformist Pezeşkiyan ile muhafazakâr Celili cumhurbaşkanlığı için yarışıyor. İlk turdaki rekor seviyede düşük katılım sonrası dini lider Hamaney, oyunu kullanırken halkı..

Yayınlanma: Güncelleme: 7 views

İran'da seçimin ikinci turu : Reformist Pezeşkiyan ile Muhafazâkar Celili yarışıyor

Bölgesel gerilimlerin ortasında seçime giden İran’da, ikinci tur için reformist Pezeşkiyan ile muhafazakâr Celili cumhurbaşkanlığı için yarışıyor. İlk turdaki rekor seviyede düşük katılım sonrası dini lider Hamaney, oyunu kullanırken halkı sandığa çağırdı. Anketlere göre Pezeşkiyan yarışı önde götürüyor. İçişleri Bakanlığı, oy verme süresinin yerel saatle 20.00’ye uzatıldığını açıkladı.

İran’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandıkları bugün yeniden kuruldu.
İran, bölgesel gerilimlerin ve nükleer programı konusunda Batı ile yaşanan anlaşmazlığın yaşandığı bir dönemde seçime gidiyor.
v9OmLnqWFEST2uaDjRjkvA
Seçmenlerin ilgisizliği karşısında dini liderlerin popülaritesini test edecek olan ikinci tur seçimlerinde iki aday yarışıyor.
İran’da 28 Haziran’da yapılan 14’üncü dönem cumhurbaşkanı seçiminde adaylardan hiçbiri yüzde 50’yi geçemeyince seçimi önde tamamlayan reformist aday Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Said Celili,  ikinci tura kalmıştı.
JtTS6QTlz0ePuXHKvgsq0w
Yüzde 40 ile ülke tarihindeki en düşük katılımlı cumhurbaşkanı seçimi olan birinci turda Pezeşkiyan oyların yüzde 42,5’ini alırken, Celili’nin oyu yüzde 38,6 olmuştu.
İranlı Öğrenciler Anket Ajansı (ISPA) tarafından 3 Temmuz’da ülke genelinde 3 bin 660 kişiyle, ikinci tur için bir kamuoyu yoklaması yapıldı.
EFojbnFTXUWGyJP7Z69ZXw
Katılımcıların yüzde 49,5’i reformistlerin adayı Pezeşkiyan’a, yüzde 43,9’u ise eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri muhafazakâr aday Celili’ye oy vereceğini belirtti.
Katılımcıların yüzde 4,8’i oy kullanacağını ancak henüz karar veremediğini belirtirken, yüzde 1,8’i ise “boş oy” kullanacağını söyledi.
3qb lacRNEyibItvRgcnDA
İkinci tur oylama, 28 Haziran’da yapılan ve İranlı seçmenlerin yüzde 60’ından fazlasının çekimser kaldığı seçim, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından düzenlendi.
Oylamaya rekor seviyede düşük katılım, eleştirmenler tarafından İslam Cumhuriyeti’ne karşı bir güvensizlik oyu olarak görülüyor.
xFww9
Oylamanın İran’ın politikaları üzerinde çok az etkisi olacağı belirtiliyor.
Yeni cumhurbaşkanı, İran’ın 85 yaşındaki dini lideri Ali Hamaney’in halefinin seçilmesiyle yakından ilgilenecek ve devletin üst düzey meselelerinde tüm kararları verecek.
ZT5EzDLchUuUNz 6qN2shA
Oyunu kullanan dini lider Ali Hamaney, halkı yeni cumhurbaşkanını seçmek için sandığa çağırdı.
Hamaney, Tahran’da kabullerini gerçekleştirdiği İmam Humeyni Hüseyniyesi’ndeki salonda kurulan sandıkta oyunu kullandıktan sonra açıklama yaptı.
eXCjjF5yZkO15vVmQ6 0IA
Hamaney, “Halkın seçimlere ilgisinin öncekinden (ilk tur) daha fazla olduğunu duydum. Eğer öyleyse sevindirici”dedi. “Yarın yeni cumhurbaşkanımızı göreceğiz. İnşallah halkımız oy verir ve en iyisini seçer” diye ekledi.
İçişleri Bakanlığı, oy verme süresini uzattığını açıkladı. Sandıklar yerel saatle 20.00’ye kadar açık kalacak.
6NPOt3 cEkWsMBPUl2udfQ

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.