İbn-i Sina’nın her derde deva reçetesi| Dünya tıp tarihine damga vuran besin! Kanı temizleyip, vücuttaki iltihabı söküyor

Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenmek büyük önem taşır. Özellikle doğada bulunan bazı besinler vücudu, kanı ve organları temizleyerek daha uzun ömürlü olmanıza yardımcı olur. Dünya tıp tarihine damga..

Yayınlanma: Güncelleme: 3 views

İbn-i Sina'nın her derde deva reçetesi| Dünya tıp tarihine damga vuran besin! Kanı temizleyip, vücuttaki iltihabı söküyor

Güçlü bir bağışıklık sistemi için sağlıklı beslenmek büyük önem taşır. Özellikle doğada bulunan bazı besinler vücudu, kanı ve organları temizleyerek daha uzun ömürlü olmanıza yardımcı olur. Dünya tıp tarihine damga vuran, günümüzde de yoğun ilgi gören İbn-i Sina’nın reçeteleri arasında bulunan ve ‘beyni çalıştırıyor, mideye çok faydalı’ şeklinde anlattığı bir besin var ki düzenli tüketene hastalıklar uğramıyor.

wc38
İbni Sina, tıp alanında özellikle “el-Kanun fi’t-Tıbb” (Tıp Kanunu) adlı eseriyle tanınır. Bu eser, Batı tıbbının temel metinleri arasında yer alarak Ortaçağ boyunca Avrupa’da da büyük etki yapmıştır.
6gJCWZhouUK2 63JypU4qQ
İbni Sina, Batı dünyasında Avicenna olarak bilinen, İslam dünyasının önemli filozof ve hekimlerinden biridir. İbn-i Sina özellikle doğada bulunan bazı besinlerin şifasına dikkat çeker.
t2ofN3bf20aS177efDql9g
Dünya tıp tarihine damga vuran, günümüzde de yoğun ilgi gören İbn-i Sina’nın reçeteleri arasında bulunan ve ‘beyni çalıştırıyor, mideye çok faydalı’ şeklinde anlattığı ‘kuzu kulağı’ en faydalı besinler arasında yer alıyor.
Kuzu kulağı, görüntüsüyle ıspanak roka ya da pazıya benzese de birçok bitkiden çok farklı. Kuzu kulağı özellikle vücut sağlığı için pek çok fayda sağlıyor.
hRystyq51kmuWNCEhqunJQ
Salatalarda tüketilen, yemeği pişirilen ya da kaynatılıp içilen kuzu kulağı adeta vitamin deposu. Demir ve fosfor zengini olan kuzu kulağı, sindirim sistemini düzenliyor, beyni çalıştırıyor ve mideye fayda sağlıyor.
WmezVVADiEe35SDHPYCq2g
Sağlık açısından faydalı ve oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kuzu kulağı, tezgahlardaki yerini almaya başladı. A, B ve özellikle C vitamini bakımından güçlü bir içeriğe sahip olan kuzu kulağının, aynı zamanda demir ve fosfor yönünden de oldukça zengin olduğu biliniyor.
V 02awd6OkGqIv6MTuYq8A
Elazığ’ın Palu ilçesinde dağlarda toplanan, nisan ile haziran ayları arasında çıkan kuzu kulağı, tezgahlarda yerini almaya başladı. Ekşimsi bir tadı olduğu için “tırşık” diye isimlendirilen bitki, salata olarak tüketildiği gibi pişirilerek de yeniyor. İbn-i Sina’nın da önerdiği kuzu kulağının pişirilip suyu süzüldüğü zaman beyni çalıştırdığı ve mideye çok faydalı olduğu biliniyor.
kcCKlQIBi0WFQ8oICa0ZCQ
Kuzukulağı bitkisi (Pulmonaria officinalis), geleneksel tıpta bazı kullanımları bulunmaktadır. Genellikle şu durumlarda iyileştirici özellikleri olduğuna inanılır:
GkIko2ov0EqegnBgaaQ25w
Kuzukulağı genellikle öksürüğü hafifletmek ve boğazı yatıştırmak için kullanılır. Özellikle soğuk algınlığı veya bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında tercih edilebilir.
ZZm6ORauDUSd6YUnMAS Lw
Anti-enflamatuar özellikleri nedeniyle, bazı durumlarda ağız içi iltihapları veya diğer hafif iltihaplanmaların tedavisinde destekleyici olarak kullanılabilir. Kandaki ve organlardaki mikrobu da temizler.
Q5WcGTxePk6e 8DKu3UG1w
Düzenli olarak kullanıldığında idrar söktürücü özelliği sayesinde böbreklerin iyi çalışmasını sağlar. Sindirim sürecinin yavaş olmasından kaynaklı kabızlık problemini, bağırsakların yumuşamasını sağlayarak yok eder.
t 3G92G9BUez8ImtHwGXnQ
Kuzu kulağının cilde faydası çoktur. Egzama, sedef, sivilce, akne gibi cilt problemlerinden şikayetçiyseniz kuzu kulağı bitkisi ile hemen tanışmalısınız. 1 litre suya 50 gram kuzu kulağı ekleyip 10-15 dakika kaynatın ve elde ettiğiniz suyu aralıklarla günde 3 bardak tüketin. Kuzu kulağı cildi yeniler ve onarır. Sivilce oluşumunu tamamen ortadan kaldırır.
Güneşlenme sonrası cildinize aşırı yanık ve kızarıklık oluyorsa kuzu kulağı imdadınıza yetişebilir.
Güneşlenme sonrasında aşırı bir yanma hissi yaşıyorsanız ya da cildinizde güneş kaynaklı lekelenmeler var ise bir miktar kuzu kulağını haşlayıp ezerek püre haline getirin. Daha sonra şikâyet ettiğiniz bölge üzerine uygulayıp bir süre bekletin.
Cildi yatıştırıcı etkileri nedeniyle, hafif yanıklar, cilt tahrişleri veya küçük yaraların tedavisinde kullanılabilir.Ancak, her bitki gibi, kuzukulağı da dikkatli kullanılmalıdır. Uzun süreli veya aşırı kullanım bazı insanlar için yan etkilere veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu nedenle, kullanmadan önce bir sağlık uzmanına veya doğal tedavi uzmanına danışmak önemlidir.

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.