Çinli araştırmacılar son noktayı koydu! Kahvenin hiç bilinmeyen faydası ortaya çıktı

Kahve kokusuyla, tadıyla ve lezzetiyle severek tüketilen içecekler arasında yer alıyor. Düzenli kahve içmenin vücuda pek çok faydası bulunuyor. Kahve özellikle metabolizmayı hızlı çalıştırması ve sindirim sistemini düzenlemesiyle kilo vermeye..

Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

Çinli araştırmacılar son noktayı koydu! Kahvenin hiç bilinmeyen faydası ortaya çıktı

Kahve kokusuyla, tadıyla ve lezzetiyle severek tüketilen içecekler arasında yer alıyor. Düzenli kahve içmenin vücuda pek çok faydası bulunuyor. Kahve özellikle metabolizmayı hızlı çalıştırması ve sindirim sistemini düzenlemesiyle kilo vermeye destek olan içeceklerden biri. Ancak kahvenin faydaları bununla sınırlı değilmiş. Çin araştırmacılar kahveyle ilgili yeni bir bilgiyi daha ortaya çıkardı.

RQPe0HkP6kudF47mvlJPeA
Gün içinde en sık tüketilen ve sevilen içeceklerden biri olan kahvenin hiç bilinmeyen bir faydası ortaya çıktı. Çinli araştırmacıların yayınladığı son raporda kahve tüketiminin oturmaktan kaynaklı ölüm ihtimalini düşürdüğü tespit edildi.
j8RF CO4aE jFLGXj4vO3w
Jiangsu eyaletindeki Suzhou’da yer alan Soochow Üniversitesi’nden araştırmacılar, ABD’deki 10 bin 639 kişiye ait verileri inceledi. Ortaya çıkan sonuç duya herkesi şaşırttı.
Veriler, masa başında her gün harcanan ortalama zamanla tüketilen kahve miktarına dair bilgileri içeriyor.
Hakemli dergi BMC Public Health’de yayımlanan çalışmada, günde 8 saatten fazla oturmanın, günde 4 saat hareketsiz kalmaya kıyasla özellikle kalp hastalığına bağlı ölüm riskini artırdığı belirlendi. Diğer yandan bu süre içinde daha çok kahve tüketenlerin ölüm riskinin, az kahve içenlere göre 1,58 kat daha düşük olduğu ortaya çıktı.
rACZ5ytvUEm1883jHIqw1A
“Kahve dünyada ve ABD’de en yaygın tüketilen içeceklerden biri. Birçok çalışma düzenli kahve tüketiminin, güçlü antioksidan özellikleri nedeniyle kronik hastalıklardan kaynaklanan morbidite ve mortaliteyi azaltabileceğini göstermektedir.”
UhQWJcQWEUG1T81QvjzqzQ
Kahve içmenin vücuda bazı faydaları şunlar olabilir:Kahvedeki kafein, beyindeki adenosin reseptörlerini bloke ederek uyanıklık hissini artırabilir ve odaklanmayı destekleyebilir.Kafein, metabolizmayı geçici olarak hızlandırabilir, bu da birçok kişi için yağ yakımını artırabilir.
JnnJCiZkMkiBLqJ5rOLscg
Kafein, dayanıklılığı artırabilir ve egzersiz sırasında performansı iyileştirebilir.Kahve, antioksidanlar bakımından zengindir. Antioksidanlar, serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltabilir.
83 iP8uU1UmNfXf3MSRcEA
Bazı çalışmalar, düzenli kahve tüketiminin Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların riskini azaltabileceğini göstermektedir.
eZowNK C1U6h8GiIhkDP w
Bazı araştırmalar, kahve içmenin karaciğer kanseri ve siroza karşı koruyucu olabileceğini öne sürmektedir.Kafeinin bazı kişilerde ruh hali üzerinde olumlu etkileri olabileceği ve depresyon riskini azaltabileceği belirtilmektedir.
s7iGKwRzgUay 4B0VN h4A
Ancak, herkesin kafeine farklı tepkiler verdiğini ve aşırı tüketimin bazı olumsuz etkilere yol açabileceğini unutmamak önemlidir. Sağlık için en uygun miktarda tüketim ve kişisel ihtiyaçlara göre kafein alımı önemlidir.

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.