Cennet meyvesi olarak biliniyor| Türkiye dünya lideri! Kalsiyum, magnezyum, mineral kaynağı

Türkiye’nin önemli ihracat ürünlerinden olan ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan kuru incir ihracatı 2024 yılının ilk yarısında 140 milyon dolara yükseldi. Türkiye, 2024 yılının ilk yarısında 30 bin 254..

Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

Cennet meyvesi olarak biliniyor| Türkiye dünya lideri! Kalsiyum, magnezyum, mineral kaynağı

Türkiye’nin önemli ihracat ürünlerinden olan ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan kuru incir ihracatı 2024 yılının ilk yarısında 140 milyon dolara yükseldi.

8 qH2yYFnE6caDdFuMTw1g
NBfjWIKjKkqCF3nwEW8Chw
Türkiye, 2024 yılının ilk yarısında 30 bin 254 ton kuru incir ihraç ederken, kuru incir ihracatından elde edilen döviz tutarı yüzde 23’lük ilerlemeyle 114 milyon dolardan 140 milyon dolara
2IolntctU6aAlBmTH 5eg
Türkiye’nin geleneksel ihracatçı sektörlerinden olan kuru meyve sektöründe ihracat 2024 yılının ilk yarısında miktar bazında 227 bin tondan, 200 bin tona gerilerken, döviz getirisi yüzde 15’lik artışla 722 milyon dolardan 829 milyon dolara yükseldi. Kuru meyve ihracatında 2023 yılının ilk yarısında ortalama 3 bin 184 dolar olan ton başına ihraç fiyatı, 2024 yılının ilk yarısında yüzde 30’luk artışla 4 bin 128 dolara çıktı.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıklı gıdalar listesinde yer verilen kuru meyvelerde Türkiye, çekirdeksiz kuru üzüm, kuru kayısı ve kuru incirde üretim ve ihracatta dünya lideri konumunda. Ege İhracatçı Birlikleri Organik Ürünler ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Ali Işık, Cumhuriyetin ikinci yüzyılına başarılı bir giriş yaptıklarını, 2024 yılının ikinci yarısında da başarı çizgisini korumayı ve yılsonu için belirledikleri 1,8 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmayı amaçladıklarını ifade etti.
Dünya’nın en kaliteli incirlerinin yetiştiği Aydın’ın önemli ihracat ürünü olan kuru incir, ihracatta dünya lideri konumunu korumaya devam ediyor. Cennet meyvesi olarak da bilinen kuru incirin ihracatı her geçen gün yüzleri güldürürken, 2024 yılının ilk yarısındaki ihracat rakamları gözle görülür büyüme kaydetti.
yTGbL1kerUiOIYUSSrLIfg
Kuru incir, besleyici bir meyve olup pek çok sağlık faydası sunar. İşte kuru incirin bazı önemli faydaları:YÜKSEK POTASYUM VE LİF KAYNAĞI Sindirim sistemini düzenler, kabızlığı önler ve sindirimi kolaylaştırır.Kuru incirler, antioksidan bakımından zengindir. Bu özellikleri sayesinde vücuttaki serbest radikallerle mücadele ederler.
Potasyum, kalp sağlığı için önemlidir ve kuru incirler bu minerali bol miktarda içerir.Kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller içerdikleri için kemik sağlığını desteklerler.Doğal olarak yüksek şeker içeriği sayesinde hızlı bir enerji kaynağıdır.
tRpIe0zAvUWJdg00CefKOw
İçerdikleri vitaminler ve mineraller bağışıklık sistemini destekler.Lif açısından zengin olmaları nedeniyle kolesterol seviyelerini düzenlemede yardımcı olabilirler.Antioksidanlar sayesinde cildin genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirler.
6GAE0YUPSES2lFCURa6rqw
Kuru incirlerin bu faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için, dengeli bir diyet içinde düzenli olarak tüketmek önemlidir. Ancak, yüksek şeker içerikleri nedeniyle aşırı tüketimden kaçınılması gerektiğini unutmamak önemlidir.

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.