hava 22° Orta
DOLAR 27,2886 % % 0.14
EURO 28,9916 % % 0.35
GRAM ALTIN 1.670,32 % % 0,42
ÇEYREK A. 2.730,97 % % 0,42
BITCOIN 721.775 % 0.188
SON DAKİKA
Google News

Bursluluk Sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? 2023 MEB İOKBS sonuçları için geri sayım

Son Güncelleme :

19 Eylül 2023 - 21:35

/ 2 views kez okundu.
Bursluluk Sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? 2023 MEB İOKBS sonuçları için geri sayım

Bursluluk Sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? 2023 MEB İOKBS sonuçları için geri sayım

2023 Bursluluk Sınavının sonuçları için geri sayım devam ediyor. Ortaokulların 5, 6, 7, 8’inci, liselerin hazırlık sınıfı ile 9, 10 ve 11’inci sınıflarına yönelik düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı (2023 İOKBS) geçtiğimiz günlerde yapılmıştı. Peki, Bursluluk Sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?

0jslz6Tnrk2GFZnL8DfUOQ
İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk sınavında heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Tamamlanan sınav başvurularının ardından 2023 İOKBS gerçekleşti. Sınavın ardından öğrenciler şimdi de sonuçlara odaklandı. İşte,  2023 MEB İOKBS sonuçlarına dair bilgiler…
ULA VSptmE SBJXebR7VEg
Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu yıl için belirlediği takvime göre, 2023 İOKBS sonuçları 22 Eylül’de “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek.
ieEpeT5q1EOhhoqX5O9AQw
Sınava katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre hesaplanacaktır.a. Her öğrencinin cevap kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.b. İOKBS’de soru sorulan derslere ait testlerin her biri için doğru ve yanlış cevap sayılarıbelirlenir.c. Her test için yanlış cevap sayısının üçte biri, doğru cevap sayısından çıkarılarak geçerli cevaplara karşılık gelen ham puanlar bulunur. Böylece her öğrenci için dört ayrı ham puan hesaplanır.ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, sınava giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.d. Ham puanlar, test ortalamaları ile sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.
BjotcdzyEk2mdqw5ppvwbQ
e. Öğrencilerin her bir teste ait Standart Puanı (SP); o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin ağırlıklı standart puanları bulunur.g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur.ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.h. Değerlendirme sırasında Merkez Sınav Kurulu kararı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen soru/sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.ı. Sınava girdiği hâlde, cevap kâğıdına işaretleme yapmayan öğrencilerin sınavları değerlendirmeye alınmayacaktır.

Türkçü Haber

YORUM ALANI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.