Boeing suçlamaları kabul edecek: 243 milyon dolarlık ceza kapıda

ABD’de Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkili Boeing’in ölümcül uçak kazaları soruşturmasında ABD’nin dolandırıcılık suçlamalarını kabul edeceğini söyledi. Ayrıca havacılık devinin 243 milyon dolarlık bir ceza ödeyeceği ve şirketin ölümlü kazalarla ilgili toplamda ödeyeceği..

Yayınlanma: Güncelleme: 7 views

Boeing suçlamaları kabul edecek: 243 milyon dolarlık ceza kapıda

ABD’de Adalet Bakanlığı’ndan bir yetkili Boeing’in ölümcül uçak kazaları soruşturmasında ABD’nin dolandırıcılık suçlamalarını kabul edeceğini söyledi. Ayrıca havacılık devinin 243 milyon dolarlık bir ceza ödeyeceği ve şirketin ölümlü kazalarla ilgili toplamda ödeyeceği cezayı maksimum seviyeye çıkaracağı  belirtildi.

Adalet Bakanlığı yetkilisi, Boeing’in ölümcül 737 MAX kazalarıyla ilgili ABD soruşturmasında suçunu kabul edeceğini söyledi.

ABD’de Bir hükümet yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre Boeing,  Adalet Bakanlığı’nın iki ölümcül 737 MAX kazasıyla bağlantılı soruşturmasını çözmek için bir dolandırıcılık komplosu suçunu kabul etti.

Anlaşmanın kabul edilmesi, Boeing’in cezai bir yargılamadan kurtulmasını sağlayacak.

Federal bir yargıcın onayını gerektiren savunma, uçak üreticisini hüküm giymiş bir suçlu olarak damgalayacak.

243 MİLYON DOLAR CEZA

Bir Adalet Bakanlığı yetkilisi, Boeing’in ayrıca 243,6 milyon dolar ceza ödeyeceğini söyledi.

Üzerinde anlaşmaya varılan ceza, Boeing’in ölümcül kazalarla ilgili 243,6 milyon dolarlık ikinci cezası olacak ve tüm cezayı maksimum seviyeye çıkaracak.

Şirket bu cezayı daha önce 2021’deki 2.5 milyar dolarlık uzlaşmanın bir parçası olarak ödemişti.

346 KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLMUŞTU

Boeing, 2018 ve 2019’da beş aylık bir süre içinde Endonezya ile Etiypoya’da 346 kişinin ölümüne neden olan bir 737 MAX kazasıyla ilgili suçlanıyordu. 

Havacılık devi, Adalet Bakanlığı’nın Mayıs ayında şirketin ölümcül kazalarla ilgili 2021 anlaşmasını ihlal ettiğini tespit etmesinin ardından cezai kovuşturmaya maruz kaldı.

Adalet Bakanlığı 30 Haziran’da Boeing’e bir savunma anlaşması teklif etti ve şirkete anlaşmayı kabul etmesi ya da ölümcül kazalarla bağlantılı kilit bir yazılım özelliğiyle bağlantılı olarak Federal Havacılık İdaresi’ni dolandırmak için komplo kurmak suçlamasıyla yargılanması için hafta sonuna kadar süre verdi.

YANLIŞ BEYAN VERDİĞİNİ KABUL ETTİ

Boeing, MAX’te kullanılan önemli bir yazılım özelliğini düşük hızlarda çalışacak şekilde genişlettiği konusunda Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) bilerek yanlış beyanda bulunmaktan suçlu olduğunu kabul ediyor.

Yeni yazılım, pilotlar için daha az yoğun eğitim gerektirerek Boeing’e para tasarrufu sağladı.

Manevra Karakteristikleri Artırma Sistemi (MCAS), belirli koşullarda uçağın burnunu otomatik olarak aşağı itmek için tasarlanmış bir yazılım özelliğidir.

FAA’nın uçağı 20 ay boyunca yere indirmesine yol açan iki kazayla bağlantılıydı, Boeing’e 20 milyar dolara mal olan bir eylemdi ve hükümet Kasım 2020’de kaldırdı.

Yetkili, anlaşmanın bir parçası olarak Boeing’in yönetim kurulunun MAX kazalarında ölenlerin yakınlarıyla görüşeceğini söyledi.

ÇÖZÜM ŞARTLARINDA ANLAŞMAYA VARILDIĞINI AÇIKLADI

Öte yandan Boeing, Adalet Bakanlığı ile çözüm şartlarında prensip anlaşmasına vardığını açıkladı.

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.