Alman bankasından Türk lirası önerisi: “Bu sadece bir başlangıç”

Merkezi Frankfurt’ta bulunan Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, yatırımcılarına Türk lirası cinsinden tahvillere yatırım yapmalarını önerdi. Bankanın yayımladığı araştırma notunda, kısa vadeli tahvillerin güçlü bir ralli yaptığı belirtilerek, “Bunun..

Yayınlanma: Güncelleme: 5 views

sqyZSIUij0erhgzhMt1Llg

Merkezi Frankfurt’ta bulunan Almanya’nın en büyük bankalarından Deutsche Bank, yatırımcılarına Türk lirası cinsinden tahvillere yatırım yapmalarını önerdi. Bankanın yayımladığı araştırma notunda, kısa vadeli tahvillerin güçlü bir ralli yaptığı belirtilerek, “Bunun sadece bir başlangıç olduğuna ve yerel tahvillerin hala son derece cazip giriş seviyeleri sunduğuna inanıyoruz.” denildi.

Deutsche Bank, Türk lirası cinsinden tahvillerin yatırımcılar için son derece cazip bir giriş noktası sunduğunu açıkladı. Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, Ekonomist Yiğit Onay ve Araştırmacı Ankit Jain’in kaleme aldığı “Türkiye sabit getirisi: şimdi ya da asla” başlıklı araştırma notunda, marttaki faiz artışından bu yana Türk lirasının açık ara farkla en iyi performans gösteren küresel para birimi olduğu kaydedildi. “BU SADECE BİR BAŞLANGIÇ” Şu ana kadar kısa vadeli tahvillerin güçlü bir ralli yaptığı belirtilen notta, “Bunun sadece bir başlangıç olduğuna ve yerel tahvillerin hala son derece cazip giriş seviyeleri sunduğuna inanıyoruz.” denildi. Notta, Türkiye’de enflasyonun mayısta yüzde 75,5 ile zirveye ulaşması sonrası gelecek aylarda güçlü bir dezenflasyon gerçekleşeceği ifade edilerek, yıllık enflasyonun ağustos sonunda yüzde 50 ve yıl sonunda yüzde 40 seviyesine gerilemesinin beklendiği aktarıldı. Zayıflayan iç talep, faiz artırımlarıyla daha sıkı kredi koşulları oluşması ve daha istikrarlı bir para biriminin enflasyonda aşağı yönlü döngüyü desteklediği de notta yer aldı. Türk lirasındaki reel değerlenme ve iç talepte beklenen yavaşlamanın enflasyonun ana eğilimindeki düşüşe katkıda bulunacağı belirtilen notta, “Ağustosta manşet enflasyonun yaklaşık 50’ye keskin şekilde düşmesi, hane halkı ve şirketlerin enflasyon beklentilerinin çıpalanması için daha elverişli bir ortam yaratabilir.” değerlendirmesi yapıldı. Araştırma notunda, yurt içi varlıklardaki arzın yaz döneminde düşük seyredeceği ve pozisyonlanmanın hala düşük seviyelerde olması, enflasyon beklentilerinin düzelmesiyle tahvil getirilerinin daha cazip hale geleceği öngörülerek, Türk devlet tahvillerine yatırım önerisinde bulunuldu. Geçen hafta İsviçreli varlık yönetim şirketi Pictet Asset Management de Türk tahvillerine ve liraya yönelik yatırımcı desteğinin artmasıyla uzun vadeli lira tahvilleri almaya başladığını açıklamıştı.VİDEO: TÜRKİYE’NİN GRİ LİSTEDEN ÇIKMASI NE ANLAMA GELİYOR?Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.