2024 LGS tercihleri ne zaman bitiyor? Lise tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercihleri alınmaya devam ediyor. Henüz tercih yapmayan liseli adayları son tercih tarihini merak ederken, tercihlerini tamamlayan adaylar ise tercih sonuçlarının ne zaman..

Yayınlanma: Güncelleme: 0 views

2024 LGS tercihleri ne zaman bitiyor? Lise tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercihleri alınmaya devam ediyor. Henüz tercih yapmayan liseli adayları son tercih tarihini merak ederken, tercihlerini tamamlayan adaylar ise tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına odaklandı. Öte yandan bu sorulara yanıt ise MEB tarafından gelmişti. Peki, lise tercihleri ne zaman bitiyor? LGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?

96BhUwp2 ky18ePqFaZK Q
2024 LGS tercih sürecinde zaman daralıyor. LGS kapsamındaki merkezi sınavla öğrenci alacak okulların bu yılki kontenjanları ile geçen seneki yüzdelik dilimleri, e-Okul sistemi üzerinden açıklanmıştı. e-Okul üzerinden kontenjan tabloları ile 2023’te bu okullara sınavla yerleştirmede oluşan en düşük ve en yüksek yüzdelik dilimler görülebiliyor. Öğrenciler, bu yıl sınavdaki kendi yüzdelik dilimlerini, okulların geçen yıl oluşan taban ve tavan yüzdelik dilimleri ile karşılaştırabiliyor. Ayrıca yerel yerleştirme kapsamında sınavsız öğrenci alan okulların kayıt bölgelerine göre tercih tablolarına da e-Okul üzerinden ulaşılabiliyor.
YPYe9f45gEeYvHe89E2Vew
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) Liselere Geçiş Sistemi (LGS) tercihleri, 17 Temmuz’a kadar alınacak.
JxbER G4DE6VKkhgqOw4OA
LGS yerleştirme sonuçları, 22 Temmuz’da açıklanacak.
5gmuVCP2PEyYMJHhSyJmCQ
Bakanlık, öğrencilerin tercihlerinde kolaylık sağlamak için tercih robotu hazırladı. Tercih robotunu kullanarak istenen yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listeleri ve okullarla ilgili detaylı bilgiler görülebiliyor.Tercih robotunda okul türleri, il, ilçe ve 2023’e ait yüzdelik dilimlere göre arama yapılabiliyor.Öte yandan, bu yılki LGS merkezi sınav sonuçlarına göre, üst yüzdelik dilimlerdeki yığılma 2023 LGS’ye göre daha düşük gerçekleşti.Buna göre LGS kapsamındaki merkezi sınavın geçen yıla göre göre yüzdelik dağılım karşılaştırmasında; 460-470 puan alan öğrenci oranı geçen yıl yüzde 1,84 iken bu yıl 1,17; 470-480 puan alan öğrenci oranı yüzde 1,48 iken bu yıl yüzde 0,90; 480-490 puan alan öğrenci oranı yüzde 1,15 iken bu yıl yüzde 0,61; 490-500 puan alan öğrenci oranı ise yüzde 0,33 iken bu yıl yüzde 0,19 oldu.

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.