2 bin 600 yıllık bekleyiş için geri sayım başladı: Yeni Kutup yıldızı T Coronae Borealis ne zaman patlayacak?

2 bin 600 yıl önce doğan T Coronae Borealis Yıldızı, neredeyse 80 yıl aranın ardından en parlak görünümüne ulaşmak üzere patlamaya hazırlanıyor. Bilim insanları yıldızın patlamadan sonra Kutup yıldızı kadar..

Yayınlanma: Güncelleme: 5 views

2 bin 600 yıllık bekleyiş için geri sayım başladı: Yeni Kutup yıldızı T Coronae Borealis ne zaman patlayacak?

2 bin 600 yıl önce doğan T Coronae Borealis Yıldızı, neredeyse 80 yıl aranın ardından en parlak görünümüne ulaşmak üzere patlamaya hazırlanıyor. Bilim insanları yıldızın patlamadan sonra Kutup yıldızı kadar parlak olacağını söylüyor.

E6cp83zbH02clBycau4KEw
2 bin 600 ışık yılı uzaklıktaki T Coronae Borealis (T CrB) yıldızının yaklaşmakta olan termonükleer patlaması yaklaşıyor. Bu değişken yıldız, yaklaşık her 80 yılda bir yüzeyinde patlamalar yaşayan nadir bir gök cismi olarak biliniyor.
vriv8WyOZEO4sVLs yCH g
T CrB yıldızının son patlaması 1940’larda gerçekleşti ve o zamandan beri benzer bir parlaklık seviyesi görülmedi. Patladığında, T CrB’nin Küçükayı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Kuzey Yıldızı ile aynı parlaklığa ulaşması bekleniyor.
2 bin 6000 ışık yılı uzaklıktaki yıldız çoktan patladı ancak gözlemler, patlamanın etkilerinin Dünya’ya ulaşmasıyla birlikte yapılacak.
Yıldız çıkış yaptığı tarihten bu yana uzayda yol alıyor.  Şimdi yolculuğunu tamamlamasına ve onu görmemize sadece haftalar hatta günler kaldı.
llv6Y8JbL06U8bMDQtvs Q
Astronomi Birliği, patlamanın ardından takımyıldızın güncel bir taslağının yapılmasını öneriyor. Bu, patlamanın gerçekleştiği tarihi belirlemeye yardımcı olacak ve bilimsel gözlemlerin doğruluğunu artıracak.

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.