100 yaşına kadar yaşamanın sırrı kan grubunuzda gizli! İngiltere’de şaşırtan araştırma, en uzun ömürlü insanların kan grubu buymuş

Kan grubu, bir kişinin kırmızı kan hücrelerinde bulunan belirli proteinler ve antijenlerin kombinasyonunu tanımlayan bir özelliktir. İnsanlarda genellikle ABO kan grubu sistemine göre dört temel kan grubu vardır. İngiltere’de kan..

Yayınlanma: Güncelleme: 7 views

100 yaşına kadar yaşamanın sırrı kan grubunuzda gizli! İngiltere'de şaşırtan araştırma, en uzun ömürlü insanların kan grubu buymuş

Kan grubu, bir kişinin kırmızı kan hücrelerinde bulunan belirli proteinler ve antijenlerin kombinasyonunu tanımlayan bir özelliktir. İnsanlarda genellikle ABO kan grubu sistemine göre dört temel kan grubu vardır. İngiltere’de kan gruplarıyla ilgili yapılan bir araştırma yeni bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Yapılan araştırmalar sonrası, kan gruplarının ömür üzerindeki etkisi üzerine ilginç detaylar ortaya çıktı. Peki, hangi kan grubuna sahip insanlar daha uzun ömürlü oluyor?

Kan grupları insanların kırmızı kan hücrelerinde bulunan belirli protein ve antijen kombinasyonlarını ifade eder.
reXvOX6YSEmDU0LlU7qiww
İnsanların genellikle A, B, AB veya O olmak üzere dört temel kan grubu vardır. Bu gruplar, ABO kan grubu sistemine göre belirlenir
5xKkK796ekG HpdRSRl19Q
Kan Grubu A: A antijeni bulunan ve anti-B antikorlarına sahip olan kişilerdir.
w4ugsj7kn0CnQEX swfJVw
Kan Grubu B: B antijeni bulunan ve anti-A antikorlarına sahip olan kişilerdir.
lVzFwMyRVE6mvLd4RqQRjg
Kan Grubu AB: Hem A hem de B antijenlerine sahip olan ve herhangi bir anti-A veya anti-B antikoruna sahip olmayan kişilerdir.
MMtZcEyNEku5g1Z It8WoA
Bu nedenle, AB kan grubu evrensel alıcı olarak bilinir.
e5wWh0STHUKkacYWNk6HDw
Kan Grubu O: Ne A ne de B antijenine sahip olan ancak her iki antikor tipine karşı da antikorlara sahip olan kişilerdir. O kan grubu evrensel verici olarak bilinir.
mCcCBoMWiUGtbaFHd3xr w
Kan grupları, kan transfüzyonları, organ nakilleri ve bazı genetik hastalıkların tedavisinde önemli bir rol oynar. Ayrıca, bir kişinin kan grubu belirliyor ve bu nedenle acil bir transfüzyon gerektiğinde hızlı bir şekilde uygun kanı bulmaya yardımcı oluyor.
46hGc0B9h0ekKJEf 6toQ
Uzun süredir İngiltere’de yapılan bir araştırma kan gruplarıyla ilgili yeni bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Yapılan araştırmalar sonucuda 100 yaşına kadar yaşayan uzun ömürlü kişilerin bu kan grubuna sahip olduğu ortaya çıktı.
PQAJX ZA90yXFGcwgcDCzA
Kan grubunun yaşam süresi üzerindeki etkisi uzun bir zamandır bilim insanlarının ilgisini çeken bir konu haline geldi.
Gerçekleştirilen son araştırmalar, kan gruplarının yaşam süresi üzerinde belirleyici bir faktör olabileceğini ortaya çıkardı.
Gerçekleştirilen çalışmalarda, A, B, AB ve 0 kan grupları arasında yaşam süresi açısından belirgin farklılıklar olduğunu görüldü.
Yapılan araştırmalar sonucunda en uzun ömürlü kan grubunun 0 kan grubuna sahip insanlar olduğu belirlendi.
rEXJzf Qv0 c9VpJtqI0hQ
Tansiyon, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali ve kanser riski de dahil olmak üzere birçok hastalığın nedeninin kan grupları olabileceği aktarılan araştırmada, 0 kan grubunun genel olarak en sağlıklı kan grubu olduğu ifade edildi.
Rqk4AOpT2U LsJT6QYR 0Q
İngiltere’de gerçekleştirilen yeni bir araştırmada ise kan gruplarıyla hastalıklar arasında bağlantı olduğu ortaya çıktı.
7LHBv58Jh06zjCp5Y9S4XQ
Londra Üniversitesi’ne bağlı Royal Holloway Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmada, tansiyon, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali ve kanser riski de dahil olmak üzere birçok hastalığın nedeninin kan grupları olabileceği aktarıldı.
Araştırmada, kan grubunu belirleyen genlerin aynı zamanda CVT adı verilen beyinde kan pıhtılaşması riski ile de bağlantılı olduğu ifade edildi.

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.