10 yaş daha gençleştik: 70 artık 60!

Bilim insanları, günümüzde 70 yaşın artık 60 yaş olduğunu, yetişkinlerin fiziksel ve zihinsel açıdan önceki nesillere göre 10 yıl daha genç olduğunu belirledi. Bilim adamları, elde ettikleri sonuçları açıklarken “Belki..

Yayınlanma: Güncelleme: 5 views

10 yaş daha gençleştik: 70 artık 60!

Bilim insanları, günümüzde 70 yaşın artık 60 yaş olduğunu, yetişkinlerin fiziksel ve zihinsel açıdan önceki nesillere göre 10 yıl daha genç olduğunu belirledi. Bilim adamları, elde ettikleri sonuçları açıklarken “Belki de 70 gerçekten yeni 60’tır” dedi.

jTjrL4lF7kCJvV3Nod3Ojg
Artık insanlar 10 yıl geç yaşlanıyor. Bu, aslında ‘o kadar da yaşlı değilmişiz’ gibi davranmak için kendimize söyleyebileceğimiz sıradan bir söz gibi geliyor kulağa. Ama öyle değil.
İngiliz Daily Mail’de yer alan habere göre bilim insanları, günümüzün 70 yaşındaki insanlarının fiziksel ve zihinsel açıdan önceki kuşaklara göre daha genç olduklarını keşfetti.
YeMox5k U2ayyFBnaaHyw
Araştırmacılar yıllar süren bir çalışmada, 60 yaş üstü 14 bin 710 kişiden toplanan hem yürüme hızı, uyku, kavrama kuvveti, işitme ve denge gibi fiziksel sağlığı hem de hafıza, hatırlama ve psikolojik dahil olmak üzere zihinsel sağlığı kapsayan verileri analiz etti.
Çalışma ekibi, “Sonuçlarımız, günümüzün 70 yaşındaki bireylerinin, önceki nesillerdeki daha genç yetişkinlerle büyük ölçüde eşdeğer işlevselliğe sahip olduğunu gösteriyor. Belki de 70 gerçekten yeni 60’tır” dedi. Araştırmacılar, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet gibi sorunlarla ilgili farkındalığın artması da dâhil olmak üzere, daha iyi sağlık hizmetlerinin olmasının bu durumla ilişkili olduğunu belirtiyor. Ayrıca daha sağlıklı yaşam, iyileşen çevresel koşullarla bulaşıcı hastalıkların azalmasının da yine yaşlanmayı geciktirmiş olduğu düşünülüyor.

Türkçü Haber

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.